Učenička zadruga "Leptirići"
Autor: Karolina Čutuk, 13. 12. 2017.

U petak 7. srpnja 2017. godine u prostoru naše škole na saziv ravnateljice Škole Karoline Čutuk, održana je Osnivačka skupština učeničke zadruge „Leptirići“.

Učenička zadruga je dragovoljna učenička organizacija koja učenicima omogućuje razvoj vještina i sposobnosti iz područja važnih za cjelokupni proizvodni proces: od njegova planiranja do tržišnoga i drugog vrjednovanja rezultata rada.

U radu zadruge posebno se razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i kreativnost, stječe se znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanje kulturne baštine.

Naši ciljevi su: zadovoljavanje individualnih potreba učenika, profesionalno informiranje, razvoj sposobnosti, znanja i vještina kroz samostalni, suradnički i praktični rad, razvijanje vizualnog i kritičkog mišljenja te pozitivnog odnosa prema estetskim vrijednostima, razvijanje poduzetničkog i stvaralačkog mišljenja te prepoznavanje i primjena tehničkih sadržaja u životnom okruženju, razumijevanje prirodnih procesa  i njihove važnosti  te razvijanje ekološke svijesti kod učenika.

Pripremne poslove do proglašenja osnutka i početka rada Zadruge te poslove Zadružne uprave do izbora Zadružnog odbora obavljao  je Privremeni zadružni odbor u sljedećem sastavu:  Ante Krpan,                 predsjednik,  Katarina Dobrenić,  članica i  Sanja Freiberger,  članica.

Na Osnivačkoj skupštini nakon kraće rasprave za izbor i imenovanje članova Uprave Zadruge po prijedlogu privremenog Zadružnog odbora nakon glasovanja utvrđeni su i članovi Uprave Zadruge.

Zadružni odbor čine: Ante Krpan, Katarina Dobrenić i Roberta Jakovović (osoblje škole); Slaven Ličina (roditelj i stručni suradnik); Kristina Sučić ( Voditeljica Odsjeka za  predškolski odgoj, obrazovanje i sport Grada Siska); Luna Ličina i Mia Malčić, učenici zadrugari (predstavnici sekcija).

Predsjednik UZ Leptirići  je  učitelj Ante Krpan, a zamjenica predsjednika je učiteljica Katarina Dobrenić. Tajnica Zadruge je Sanja Freiberger.

Odlukom članova Skupštine za stručnog voditelja Zadruge izabran je Ante Krpan koji će predstavljati Zadrugu na svim razinama njezina djelovanja. Također su imenovani voditelji 10 zadružnih sekcija:

1. Likovna skupina - voditelj Ante Krpan,

2. Kreativna skupina - Katarina Dobrenić,

3. Čuvari tradicije - Sanja Kukurić,

4. Dekupaž - Željka Žugaj,

5. Ekološka skupina - Roberta Jakovović,

6. Mali vrtlari – Ines Baleta,

7.  Foto skupina -–  Ante Krpan,

8. Vezilje – Marica Šterle,

9.  Staro - novo  –  Marijana Ostić i

10. Lutkari – Svetlana Pećanac Kosić.

Za za voditelja ljetopisa Zadruge izabrana je Sanja Kukurić. Na skupštini su donesena i potvrđena Pravila i Statut te logo  zadruge.

Na 10. sjednici Školskog odbora Osnovne škole „Braća Bobetko“ Sisak, održane dana 31. kolovoza 2017. u prostorijama škole s početkom u 17:05 sati nazočni članovi Školskog odbora jednoglasno su potvrdili izbor tijela Zadruge, Pravila Učeničke zadruge  i stručnih voditelja.

Svi zainteresirani za rad u zadruzi (učenici, nastavnici, roditelji i vanjski suradnici) mogu se javiti voditeljima  sekcija kako bi se uključili u jednu ili više sekcija, ovisno o svojim interesima.

Naši proizvodi se mogu pogledati i kupiti na našim prodajnim štandovima koje organiziramo tijekom školske godine u našem gradu, školi, sajmovima te na smotrama učeničkih zadruga.

Dio atmosfere sa rada sekcija Zadruge možete vidjeti u galeriji fotografija.

Prijem u članstvo Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva

Upravni odbor Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva na 3.sjednici održanoj 16. studenoga 2017. donio je Odluku o prijemu  u redovno članstvo UZ „Leptirići“,  Osnovna škola „Braća Bobetko“ Sisak.

Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva (HUUZ) osnovana je u lipnju 2006. godine i kao neprofitna pravna osoba članica je Hrvatske zajednice tehničke kulture.

Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva radi na razvitku i promicanju hrvatskog učeničkog zadrugarstva te njeguje dugu i bogatu tradiciju učeničkog zadrugarstva u Hrvatskoj; suorganizator je županijskih, međužupanijskih i Državnih smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske; ustrojava i provodi obrazovanje i osposobljavanje voditelja i suradnika učeničkih zadruga; organizira nakladničku djelatnost u području učeničkog zadrugarstva; povezuje i usmjerava rad učeničkih zadruga te potiče razvoj, suradnju i umrežavanje učeničkih zadruga i razvitak međužupanijske suradnje u učeničkom zadrugarstvu; osigurava stručnu i materijalnu pomoć učeničkom zadrugarstvu; surađuje s nadležnim tijelima države i jedinicama područne i lokalne samouprave u svrhu zastupanja interesa i promidžbe učeničkog zadrugarstva. Sve ove aktivnosti Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva provodi sa ciljem stvaranja pozitivnog odnosa učenika prema radu i pozitivne poduzetničke klime u školama.

U Hrvatsku udrugu učeničkog zadrugarstva danas je učlanjeno 528 učeničkih zadruga iz cijele Hrvatske.

Susret međužupanijske suradnje UZ Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije

U subotu 9. prosinca u Domu Hrvatske vojske “Zrinski” u Karlovcu održan je susret međužupanijske suradnje voditelja, suradnika i učenika učeničkih zadruga Podružnica HUUZ-a Sisačko-moslavačke i Karlovačke županije. Škola domaćin ovog susreta bila je Prirodoslovna škola Karlovac, UZ „Rode“, a tema međužupanijskog susreta bila je razmjena iskustava voditelja, suradnika  i učenika  i druženje uz kreativne radionice za sve sudionike.

Na skup je pozvan  po jedan voditelj – suradnik i dva učenika, a našu UZ „Leptirić" predstavljale su učenice – mlade zadrugarke Laura Hodak i Mia Malčić uz pratnju voditelja  - učitelja Antu Krpana.

Nakon radionica organiziran je ručak i šetnja Karlovačkom zvijezdom za sve sudionike skupa.