« Ožujak 2024 »

Knjižnica

U sisačkom naselju Caprag, 1966. godine, nakon turbulentnih povijesnih događaja, izgrađena je potpuno nova zgrada Osnovne škole „Braća Bobetko“ Sisak, a iste godine osnovana je i knjižnica unutar škole. U početku je knjižnica bila u manjem prostoru, no s vremenom je preseljena u veći prostor, u kojem je i danas. Knjižnica je jedna od prvih u našoj županiji koja je prerasla u Bibliotečno-informacijski centar (BIC).

Nesvakidašnji događaj, podmetnut požar, ovu je knjižnicu 1996. godine vratio na njezin početak. Velikim brojem donacija i povećanom nabavom, knjižnica je vrlo brzo, pod vodstvom dobro poznate knjižničarke Jadranke Groze, ponovno dostignula bogatstvo fonda.

Danas knjižnica djeluje u velikom prostoru i u njoj je moguće organizirati različite aktivnosti. Knjižnica raspolaže velikim fondom koji je trenutno u procesu osuvremenjivanja. Osnovna škola „Braća Bobetko“ Sisak posebna je po tome što od samih početaka njeguje multikulturalnost, potiče i živi inkluziju i ističe ljepotu različitosti.

Na tom tragu djeluje i knjižnica škole te svoje aktivnosti i fond gradi u duhu isticanja osobnih različitosti kao zajedničkog bogatstva i njegovanja slobode mišljenja svakog pojedinca. Od studenog 2021. godine školska knjižničarka postaje Mima Juračak.

Knjižnica 2022. godine, na inicijativu ravnateljice škole Karoline Čutuk, prof., kao i velikim angažmanom školskog domara Dalibora Ondrušeka, prolazi kroz drugu renovaciju nakon požara 1996. godine. Knjižnica je obogaćena novim namještajem za ugodniji boravak učenika, a postojeći namještaj je renoviran i uljepšan.

KNJIŽNICA DANAS

Današnji izgled knjižnice dugujemo entuzijazmu i ideji ravnateljice Karoline Čutuk, prof., kao i velikom trudu domara Dalibora Ondrušeka.

Dio ulaganja odnosi se na obnovu svih površina učeničkih stolova, a dio na obnovu već postojećeg namještaja (prenamjena i bojanje). Kroz projekt u suradnji s Centrom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina naša škola je uspjela osigurati kauče i dodatke za ugodan dnevni boravak učenika u knjižnici, kao i obnoviti fond lektire u iznosu od 30 tisuća kuna.

Uz to, ravnateljica Karolina Čutuk, prof. obogatila je knjižnicu pametnom pločom, a knjižničarka Mima i privremena socijalna pedagoginja Nikol Leskovar obnovile su i postojeće stolice po ideji ravnateljice te im udahnule novi život.

Danas knjižnica živi u novim bojama - bijeloj, sivoj, ljubičastoj i uz brojne ukrasne dodatke predstavlja prostor u koji se učenici rado vraćaju.

Isto tako, knjižnica trenutno prolazi kroz opsežan proces pripreme za reviziju zbog zastarjelosti fonda, stoga se nadamo novim ulaganjima i projektima koji će nam omogućiti da dosegnemo razinu suvremenosti fonda lektire i ostalih sadržaja koji će pratiti postavke koje je uvela Škola za život.

Kako naša knjižnica izgleda nakon renovacije, pogledajte na fotografijama:

KNJIŽNICA U PROŠLOSTI

Knjižnica Osnovne škole "Braća Bobetko" Sisak, pod dugogodišnjim vodstvom poznate knjižničarke Jadranke Groze, bila je epicentar znanja, učenja i aktivnosti u našoj školi. Jadranka Groza bila je po svemu posebna knjižničarka, vrlo aktivna u neposrednom radu s učenicima, ali i izrazito aktivna i uspješna te svakako priznata u stručnom knjižničarskom svijetu.

(Fotografija Jadranke Groze preuzeta s portala Novska.in)

Prije svega, važno je napomenuti kako je Jadranka Groza, nakon podmetnutog požara koji je našu knjižnicu zadesio 1996. godine, knjižnicu doslovno ponovno podigla iz pepela i udahnula joj još jedan novi život. Obim rada koji je takav pothvat zahtjevao možemo samo zamisliti, a prilažemo i fotografiju knjižnice iz tih teških vremena.

Nakon preuređenja knjižnice, u nju se ponovno vraća život i učenici. Kako je knjižnica izgledala prije najnovije renovacije u 2022. godini, pogledajte putem fotografija: