« Ožujak 2024 »

STRUČNA SLUŽBA ŠKOLE

STRUČNA SLUŽBA ŠKOLE - ŠK. GOD. 2022./23.

Stručna služba škole dostupna je za sva Vaša pitanja na e-mail adresi: strucnasluzbaosbb@gmail.comNa navedenu adresu nam se možete obratiti u bilo kojem trenutku s bilo kojim upitom ,a mi  ćemo Vam nastojati u što kraćem vremenskom roku dostaviti povratnu informaciju.

Na ovom mjestu moći ćete pratiti sve važne teme i informacije  vezane za rad Stručne službe.

Stručni tim škole:

Mima Juračak - knjižničarka

Željka Mikić-Kraker - pedagoginja

Dolores Novak Vecko - socijalna pedagoginja

Irena Horvat - logopetkinja

Vizualna percepcija
Autor: Irena Horvat, 14. 4. 2020.

Poštovani roditelji,

da bi dijete bez teškoća moglo usvajati predvještine čitanja i pisanja, i kasnije s lakoćom naučiti čitati i pisati, pa i računati, potrebno je stvoriti dobre osnove. One, pored urednog jezično-govornog razvoja, uključuju i razvoj vizualne percepcije.

Prepoznavanje slova i brojeva, oblika, prepoznavanje lica, pronalazak igračke, komada odjeće, prepoznavanje  prometnog znaka – sve su to primjeri vizualne percepcije koji su nam dokaz koliko je vizualna percepcija dio svakodnevnog života i koliko je važna za razvoj različitih životnih vještina.

Što podrazumijeva vizualna percepcija (prema definiciji vizualna percepcija  predstavlja sposobnost prepoznavanja i tumačenja  informacija koje primaju naše oči).

Vizualna percepcija podrazumijeva:

• Percepciju oblika – sposobnost prepoznavanja, imenovanja, pamćenja objekata, uzoraka i simbola, sposobnost uočavanja konstantnosti osnovnog oblika (2D ili 3D) bez obzira na promjenu  veličine i boje.
  • Vizualnu diskriminaciju – sposobnost uočavanja sličnosti i razlike u obliku, boji, uzorku, veličini, položaju i  orijentaciji.
  • Vizualnu memoriju – sposobnost vizualnog podsjećanja  slike objekta, oblika, simbola ili pokreta, jasno percipiranje viđenog i zadržavanje vizualne informacije,
  • Sekvencioniranje (sekvencionalna memorija) – mogućnost reproduciranja slijeda (niza)
  • Koordinaciju oko-ruka – sposobnost oka da prati i usmjerava pokrete ruke.

Vizualno perceptivne vještine razvijaju se od ranog uzrasta i bitan su dio ranog razvoja djeteta.  Dijete uči  prepoznavati  svoju okolinu   i komunicirati s njom. Zbog toga mu je važno  pružiti što više prilika za kretanje u zatvorenom i otvorenom prostoru kako bi moglo pratiti sve što se nalazi u njegovoj okolini, pronalaziti predmete koje poznaje ili će se tek upoznati s njima.

Srdačno vas pozdravljam,

log. Irena Horvat