NASILJE NIJE NAŠ IZBOR
Autor: Karolina Čutuk, 20. 11. 2017.

U našoj školi provodi se Projekt  NNNI – Nasilje nije naš izbor ima za cilj prevenirati nasilje među djecom, te podučiti djecu toleranciji i mirnom rješavanju sukoba kroz razne oblike razgovoaraonica, pričaonica i sportskih aktivnosti – uz primjenu art i biblioterapije. Aktivnosti budu organizirane za djecu nižih razreda u matičnim i područnim osnovnim školama, te u dnevnim boravcima i knjižnicama. Edukativni sadržaji bit će organizirani za roditelje i opće građanstvo koji će se najčešće održavati u odjelima Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak – pojasnila je voditeljica projekta  dr. sc. Daša Poredoš Lavor.

Do sada su održani susreti na teme prijateljstva, mirnog rješavanja sukoba, tolerancije, raznih potičućih vještina za mentalnu i tjelesnu aktivaciju, a u aktivnosti su uključeni učenici od prvog do petog razreda. Susreti se odvijaju u školi za vrijeme sata razrednika, u produženom boravku i kao izvan učionička aktivnost u Narodnoj knjižnici i čitaonici Vlado Gotovac Odjel Caprag.

Ciljevi projekta su:

·         Sprječavanje nasilja među djecom putem učenja zdravih i odgovornih životnih vještina – putem pričaonica uz art i biblioterapijski pristup

·         Doprinos usvajanju vještina mirnog rješavanja sukoba – putem radionica i športskih aktivnosti

·         Učenje o prihvaćanju različitosti među djecom - putem pričaonica uz art i biblioterapijski pristup, kao i prilagođenih medijskih prikaza (film)

Očekujemo da će sve projektne aktivnosti pozitivno se reflektirati na smanjenje svih pojavnih oblika nasilja među djecom, da će djeca usvojiti vještine mirnog rješavanja sukoba, te da će biti tolerantnija prema različitima – kako u sadašnjoj poziciji djeteta tako i u mladenaštvu i odrasloj dobi, jer upravo ove životne vještine uče se i izgrađuju od najranije dobi – najjednostavnije i najlakše putem grupnog ne-direktivnog pristupa. Želimo potaknuti razvoj djece korisnika projekta u smjeru odgovornog ponašanja, preferiranja zdravih oblika života i dovoljno dobrog zauzimanja za sebe ali da pri tome ne čine štetu drugima. Dugoročno gledamo, ovim aktivnostima preveniramo moguću pojavu nasilja u mladenačkoj i odrasloj dobi djece korisnika, ali i njihovih tadašnjih vršnjaka, prijatelja i partnera kojima će oni svojim ponašanjem biti pozitivan primjer – pojasnile su D. Poredoš Lavor i Suzana Velešnjak izvršiteljice ovih projektnih aktivnosti.

Projekt NNNI – Nasilje nije naš izbor financiran je sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, a sufinanciran sredstvima Grada Siska. Nositelj aktivnosti je Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“, partneri na projektu su Grad Sisak, Općina Majur, Općina Lekenik, Narodna knjižnica i čitaonica Ivo Kozarčanin Hrvatska Dubica, a suradnik je Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak. Projekt će se provoditi tijekom školske godine 2017/18.

S nama je bio Petrinjski radio i Portal 53 - http://portal53.hr/projekt-nasilje-nije-nas-zbor-provodi-se-u-mnogim-osnovnim-skolama/

Daša Poredoš Lavor